Túžite vedieť, či spolu ostanete navždy?

07.12.2010 16:53

Alebo, či sa už pomaly máte radšej pozerať po niekom inom? Môže vám to prezradiť jednoduchá slovná hra alebo test – záleží od toho, ako tento spôsob „veštenia budúcnosti“ nazveme. Autori novej štúdie dokonca tvrdia, že hra na spájanie slov môže odhaliť skryté pravdy o smerovaní vzťahu. A to je práve to, čo neraz chceme vedieť, nie?

Overené a „overené“

Tiež si vravíte, že na tému – koľko vzťah vydrží už bolo vymyslených toľko rôznych „osvedčených“ metód a toľko aj vedeckých štúdií, že už vôbec nie je jasné, čo by z toho mohlo byť pravdivé? Výskumník Dr. Ronadl Rogge, docent na univerzite v Rochesteri, ktorý je spoluautorom štúdie zverejnenej v odbornom časopise Psychological Science, tvrdí, že väčšina výskumov o úspešnosti vzťahov je nesprávnych.

A viete prečo? Údajne preto, že sa opierajú o odpovede zúčastnených osôb, ktoré hovoria o vzájomnom vzťahu len zo svojho pohľadu.

Prečo väčšina štúdií kríva?

Tvrdí: „Táto stratégia predpokladá, že partneri navzájom o sebe dokonale vedia, do akej miery sú šťastní a spokojní a navyše, hovoria úplnú pravdu – čo nie vždy tak býva.“ Docent Rogge a jeho kolegovia preto vymysleli úplne iný spôsob, ako by sa dalo zistiť, koľko a či vôbec ten-ktorý pár spolu vydrží. Použili na to hru so slovnými asociáciami, ktorá sa často používa na to, aby odborníci zistili, čo si dotyčný skutočne myslí o danej druhej osobe a v akom je vzťahu takzvanej zaujatosti touto osobou.

Veľavravné asociácie

Vedci požiadali 222 dobrovoľníkov, ktorí prežívali romantický vzťah s partnerom, aby podporili partnerovo prvé meno ďalšími dvoma slovami, vzťahujúcimi sa k partnerovi – ako je napríklad jeho domáce meno, pomenovanie, ktoré používajú pri maznaní.

Ďalej účastníci štúdie videli naraz na monitore tri typy slov z nasledujúcich troch kategórií: dobré (napríklad dovolenka), zlé (napríklad smrť alebo kritika) a súvisiace s partnerom (napríklad pomenovania alebo osobitosti).

Slovné hry

V prvom cvičení mali stlačením medzerníka naznačiť, že dobré slovo, ktoré sa objavilo súvisí s ich partnerom. „To, čo nás skutočne zaujímalo, bolo ako ľahko spájajú pozitívne slovo s partnerom,“ povedal Rogge. V ďalšom cvičení bolo účastníkom povedané, že majú stlačiť medzerník, keď uvidia zlé slovo alebo slovo súvisiace s partnerom. „Keď v tom boli skutočne dobrí, naznačovalo to, že v zadnej časti svojej mysle majú negatívny postoj k partnerovi,“ vysvetlil odborník. Priemerný vek párov, ktoré sa zúčastnili na jednom cvičení, bol 25 rokov a na druhom 23 rokov.

Potvrdilo sa

Tím vedcov ďalej sledoval účastníkov štúdie počas jedného roka a zistili, že tí pre ktorých bolo ľahké asociovať partnera s negatívnymi výrazmi a ťažko spájali partnera so slovami pozitívnymi, mali omnoho väčšiu pravdepodobnosť, že v ďalšom roku sa rozídu. Hrozilo u nich až 75 percentné riziko rozchodu. Bola to skupina ľudí, ktorí mali v podvedomí prevládajúci negatívny postoj.

Vedci pri porovnaní výsledkov asociačného testu a správ, ktoré napísali účastníci o sebe, zistili, že test omnoho lepšie predpovedá rozchod.

Ako je to možné?

Odborníci tvrdia, že pravdepodobne je to tým, že to sami ani nevedia alebo nechcú povedať, či pripustiť si. V podvedomí je to však skryté a je veľká pravdepodobnosť, že sa to pretaví do reality.

Výsledky testov podľa vedcov môžu pomôcť aj zachrániť krachujúci vzťah, ak sa zasiahne včas a na správnom mieste.

Vyskúšajte!

Takže vidíte, že existuje cesta ako dostať niečo z nášho podvedomia, i keď sa to niekedy zdá náročné a nevidíme doň tak, ako by sme si predstavovali. A zdá sa, že to vie o našom živote podstatne viac ako my sami vedome. Podobnú hru si môžete spraviť aj doma, škoda je len to, že už viete v čom je princíp, takže ju môžete ovplyvniť. Ak otestujete však nezaangažovanú dvojicu – kamarátku alebo kamaráta, možno vám budú neskôr ďakovať :-).